Nábytok a Bývanie 2019

Aktuality

NaB web

Veľtrh Nábytok a Bývanie 2019

„Vplyv životného štýlu na súčasné bývanie“

Národné výstavisko Agrokomplex v Nitre opäť ožije na šesť dní, od 5. do 10. marca 2019, tradičnou prehliadkou súčasného bývania a zariaďovania domov a bytov. Prihlásených je už vyše 400 vystavovateľov a spoluvystavovateľov. Priblížia najmä úroveň dizajnu, konštrukcie a výroby nábytku na Slovensku, v Českej republike, Poľsku, Taliansku a ďalších krajinách EÚ. Bude to už 29. ročník medzinárodného veľtrhu Nábytok a Bývanie. Doplní ho 22. ročník paralelnej výstavy Fórum dizajnu a 4. ročník výstavy Moderné drevodomy. Samostatný pavilón vytvorí Zväz spracovateľov dreva SR pre prezentáciu svojich členských spoločností.

Ak sa v roku 2018 na nitrianskom veľtrhu prezentovalo 450 firiem z 12 krajín sveta na ploche 23 287 m2 a veľtrh navštívilo 73 500 návštevníkov, tak v roku 2019 budú tieto údaje minimálne zhodné. Veľtrh tým potvrdzuje pozíciu najväčšej prehliadky nábytku a bývania v rámci stredoeurópskeho regiónu.

Z hľadiska skladby sortimentu bude mať najväčšie zastúpenie na veľtrhu nábytok do obývacích izieb, sedací nábytok, kuchynský nábytok, predsieňový nábytok a štýlový nábytok.

V priebehu uplynulých rokov veľtrh Nábytok a Bývanie, aj výstava Fórum dizajnu neustále menia spoločenské trendy, stanoviská dizajnérov a výrobcov nábytku. Čo v určitej dobe mohlo platiť ako nemenné, je dnes nemilosrdne mimo trendov. Premeny životného štýlu a životných priorít sa odzrkadľujú v premenách nábytku, vybavenia domácnosti, využitia výpočtovej techniky k riadeniu chodu domácností a stráženiu obydlí, v novej audiovizuálnej technike a v prepojení interiéru s exteriérom.

Inšpiráciu pre organizáciu veľtrhov v Nitre ponúkajú každoročne viaceré svetové veľtrhy. Na veľtrhoch v Miláne, Paríži a Kolíne sa v posledných rokoch stále viac zobrazuje návrat k prírode. Z materiálov sú preferované prírodné a ekologické riešenia (textílie: ľan, bavlna, vlna, ošetrené proti krčeniu, špineniu, horeniu). Interiéry sú prepojené s exteriérmi, a to nielen veľkými francúzskymi oknami, ale aj sedacím a stolovým nábytkom použiteľným vo vnútri bytu, v zimnej záhrade, na terase a v samotnej záhrade.

Z rokovaní s vystavovateľmi, ktorí chcú vystavovať v roku 2019, vyplynuli určité  charakteristiky exponátov

Kancelársky nábytok zohľadňuje najmä aspekty ergonómie. Sú to najmä výškovo nastaviteľné pracovné stoly, ergonomické vykrojenie pracovnej dosky, veľká typová šírka a rýchle dodacie lehoty, unifikácia, servis.

Čalúnený nábytok

Tradičné zostavy sú minulosťou, zvyšuje sa funkčnosť jednej zostavy, prevládne trendová farebnosť a vzory. Zvýši sa ergonómia sedenia, ležania a polohovania.

Kuchyňa

Požiadavky klientov sú na kvalitné spotrebiče v jednotnom vyhotovení. Kuchyňa má mať lepšie využitie rohových elementov a zosilnenú pracovnú dosku s novými dezénmi.

Spálňa

Žiadaná je vzdušná spálňa, so samostatným šatníkom, alebo s 2- a 3-dielnymi skriňami, musí spĺňať ergonomické spanie. Vystavené budú moderné spálne alebo spálne kopírujúce vidiecky štýl nábytku a to vo viacerých farebných tónoch.

Spoločenský priestor

Nový trend v posledných rokoch je prepojenie kuchyne s jedálňou. Trendom je vysoká variabilnosť zariaďovacieho nábytku, aby sa tento dal dať do kuchyne, servírovacieho i spoločenského priestoru, a to v jednotnom štýle.

Nábytok do rekreačných priestorov 

Požiadavky narastajú na nábytok do zimných záhrad, na terasy, k bazénom, do cvičební a do sáun. Tejto kategórii nábytku bude venovaný samostatný priestor.

Výstava Fórum dizajnu sa bude konať v tradičnom priestore pavilónu M3. Usporiadateľmi tohto podujatia sú Slovenské centrum dizajnu, agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO š. p. a Inštitút umenia a vedy pri VŠVU v Bratislave. Prehliadka je spojená so súťažou o Cenu Slovenského centra dizajnu.

Koncepčné riešenie je navrhnuté v dvoch častiach. Jednu tvorí užší výber slovenských dizajnérov, ktorí významne zasiahli do vývoja nábytkárskej tvorby na Slovensku a predstavia sa menšími autorskými kolekciami. Druhú časť budú tvoriť študentské práce z VŠVU Bratislava, TU Zvolen a Fakulty architektúry STU Bratislava.

Výroba nábytku je oblasť, v ktorej sa dynamicky vyvíja a skvalitňuje slovenský dizajn. Výstava Fórum dizajnu umožňuje porovnávanie sa aj v medzinárodnom kontexte.

 

Aké sú východiská z danej situácie pre slovenských nábytkárov?

Budú sa tým zaoberať aj dva odborné semináre a každodenné odborné diskusie, ktoré budú tradične usporiadané v rámci areálu výstaviska. Na rozdiel od minulých rokov nebudú pripravované v komorne ladenom duchu len pre špecialistov, ale aj pre širšiu verejnosť vo väčšom priestore.


Vstupenky na výstavu sú zlosovateľné!

Ceny ZSD SR


 Fotogaléria

IMG_20180301_105347

Videogaléria


Mapa výstaviska